Skip to content

3 N Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block20903
Lot47
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,240
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
44%
Improvement Value:$385,000
56%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,912+4.3%
2024$15,259+23.5%
2023$12,351+0.4%
2022$12,296+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft2,240DeedBook 24524, Page 1276Recorded11/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975