Skip to content

125 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block21301
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,560
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
42%
Improvement Value:$300,900
58%
Total Assessment$518,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,123+4.3%
2024$11,622+6.9%
2023$10,872+0.7%
2022$10,793+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 23399, Page 1875Recorded8/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950