Skip to content

14 Dudak RdRockaway, NJ 07866

Built 1957

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 11, 2013

Property Information

Block22311
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,560
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
47%
Improvement Value:$212,600
53%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,420+4.0%
2024$9,058+1.6%
2023$8,914+2.0%
2022$8,739+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 22455, Page 621Recorded11/15/2013

Property Sale

Sale
$402,500
DeedBook 20887, Page 1193

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4531, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1957