Skip to content

45 Cherokee AveRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 22, 2012

Property Information

Block21003
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage982
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
69%
Improvement Value:$102,000
31%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,502+5.0%
2024$7,143+11.1%
2023$6,428-0.4%
2022$6,455+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 21579, Page 24

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5261, Page 104

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4436, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1955