Skip to content

38 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block21003
Lot47
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,040
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
65%
Improvement Value:$127,500
35%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,152+1.7%
2024$8,016+10.0%
2023$7,291-0.1%
2022$7,301+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961