Skip to content

313 Beach StRockaway, NJ 07866

Built 1989

Last Sale Price
$183,750
Last Sale Date
Aug 10, 1995

Property Information

Block21003
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,763
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,100
49%
Improvement Value:$229,700
51%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+4.6%
2024$10,087+6.5%
2023$9,468+0.4%
2022$9,426+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$183,750
DeedBook 4234, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1989