Skip to content

60 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Sep 22, 1995

Property Information

Block21503
Lot60
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,794
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,700
53%
Improvement Value:$196,000
47%
Total Assessment$419,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705+4.6%
2024$9,276+7.0%
2023$8,673+0.3%
2022$8,648+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4257, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1987