Skip to content

4 Anderson AveRockaway, NJ 07866

Built 1990

Last Sale Price
$409,900
Last Sale Date
Feb 2, 2018

Property Information

Block21005
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,828
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
45%
Improvement Value:$277,600
55%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,753+4.4%
2024$11,254+7.4%
2023$10,478+0.6%
2022$10,415+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$409,900

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 23298, Page 1180Recorded2/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1990