Skip to content

53 Comanche AveRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$66,554
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block21005
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,074
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,800
69%
Improvement Value:$105,400
31%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,815+4.9%
2024$7,447+10.7%
2023$6,729-0.3%
2022$6,750-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$66,554
Sq Ft1,074DeedBook 24505, Page 1258Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 6232, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1963