Skip to content

57 Comanche AveRockaway, NJ 07866

Built 1998

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block21005
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,095
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
39%
Improvement Value:$357,800
61%
Total Assessment$584,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,699+4.3%
2024$13,138+5.1%
2023$12,496+0.9%
2022$12,390+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 22740, Page 1539Recorded7/10/2015

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 4968, Page 270

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4800, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1998