Skip to content

54 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block21301
Lot151
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,212
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
53%
Improvement Value:$205,600
47%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+4.6%
2024$9,662+8.5%
2023$8,908+0.3%
2022$8,881+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 23480, Page 217Recorded1/17/2019

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 22250, Page 1392

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6572, Page 239

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6129, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1962