Skip to content

144 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21101
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,146
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,200
61%
Improvement Value:$150,200
39%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+4.7%
2024$8,528+9.4%
2023$7,793-0.0%
2022$7,796-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963