Skip to content

80 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1983

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block21101
Lot52
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,758
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,300
44%
Improvement Value:$293,200
56%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,305+4.3%
2024$11,795+14.6%
2023$10,291+0.5%
2022$10,236+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft2,758DeedBook 24314, Page 18Recorded1/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1983