Skip to content

35 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block21201
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,060
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,100
62%
Improvement Value:$145,300
38%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+4.8%
2024$8,344+11.4%
2023$7,489+3.4%
2022$7,245+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 23917, Page 820Recorded11/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962