Skip to content

45 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block21301
Lot107
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,024
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,300
61%
Improvement Value:$148,700
39%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,661+4.2%
2024$8,313+9.7%
2023$7,575+0.0%
2022$7,574+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 21120, Page 1242

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5499, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1959