Skip to content

53 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1972

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
May 13, 1994

Property Information

Block21301
Lot111
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,806
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
55%
Improvement Value:$185,800
45%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,530+4.7%
2024$9,103+8.9%
2023$8,355+0.2%
2022$8,335+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 3983, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1972