Skip to content

75 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block21301
Lot122
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,684
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
55%
Improvement Value:$183,600
45%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+4.7%
2024$9,050+9.0%
2023$8,301+0.2%
2022$8,287+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,470
DeedBook 3829, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1966