Skip to content

46 Shawnee AveRockaway, NJ 07866

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block21301
Lot81
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,691
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,400
47%
Improvement Value:$266,700
53%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+7.5%
2024$10,895+7.5%
2023$10,132+0.5%
2022$10,083+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,691DeedBook 24911, Page 1162Recorded5/1/2025

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft1,691DeedBook 24629, Page 1327Recorded7/21/2023

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4380, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1988