Skip to content

47 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block21405
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,300
40%
Improvement Value:$388,800
60%
Total Assessment$648,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,261+3.4%
2024$14,757+4.5%
2023$14,116-0.9%
2022$14,245+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 20738, Page 785

Property Sale

Sale
$239,250
DeedBook 4073, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1994