Skip to content

24 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1998

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block21405
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,372
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,400
41%
Improvement Value:$380,800
59%
Total Assessment$640,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,069+3.4%
2024$14,574+3.3%
2023$14,111+0.2%
2022$14,086+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,372DeedBook 23568, Page 1542Recorded7/11/2019

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 4783, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1998