Skip to content

42 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block22004
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,784
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,800
54%
Improvement Value:$196,700
46%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+4.7%
2024$9,263+8.8%
2023$8,517+0.2%
2022$8,500+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 22105, Page 1712

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 4872, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1977