Skip to content

5 Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1983

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block21601
Lot52
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,296
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,700
48%
Improvement Value:$240,000
52%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,715+4.5%
2024$10,257+5.6%
2023$9,717+0.5%
2022$9,668+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,296DeedBook 23645, Page 772Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 21859, Page 1969

Property Built

Built

Year Built: 1983