Skip to content

8 Iroquois AveRockaway, NJ 07866

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2012

Property Information

Block21805
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,238
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
61%
Improvement Value:$147,800
39%
Total Assessment$377,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+4.8%
2024$8,276+9.8%
2023$7,541+0.0%
2022$7,540+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4259, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1961