Skip to content

63 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block22002
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,075
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,500
48%
Improvement Value:$264,600
52%
Total Assessment$505,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,630+4.4%
2024$11,142+7.4%
2023$10,373+0.5%
2022$10,321-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,075DeedBook 24858, Page 1774Recorded12/31/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950