Skip to content

5 Ronald AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block22004
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,206
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
58%
Improvement Value:$164,400
42%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+4.7%
2024$8,756+9.3%
2023$8,012+0.1%
2022$8,000+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960