Skip to content

30 William StRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block22004
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,206
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
63%
Improvement Value:$133,300
37%
Total Assessment$360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,259+5.0%
2024$7,869+10.3%
2023$7,138-0.1%
2022$7,145+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 23901, Page 1532Recorded10/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962