Skip to content

6 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 1996

Property Information

Block22006
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,096
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,600
60%
Improvement Value:$154,100
40%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,712+4.8%
2024$8,310+9.8%
2023$7,572+0.0%
2022$7,571-1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963