Skip to content

40 Sanders RdRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block22006
Lot74
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,214
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,900
45%
Improvement Value:$277,500
55%
Total Assessment$507,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766+4.4%
2024$11,275+13.5%
2023$9,936+0.6%
2022$9,881+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$507,500
Sq Ft1,214DeedBook 24268, Page 1494Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,214DeedBook 23382, Page 1951Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,214DeedBook 22740, Page 746Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$413,500
DeedBook 20549, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1965