Skip to content

100 Forge WayRockaway, NJ 07866

Industrial

Last Sale Price
$24,700,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block22401
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description4-1SS
Dwellings1
ZoningPED
Sq Footage19,436
Acreage33.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,150,000
17%
Improvement Value:$20,949,300
83%
Total Assessment$25,099,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$606,771+9.2%
2024$555,737+35.1%
2023$411,240+14.9%
2022$357,764-2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$24,700,000

From:

To:

DeedBook 23335, Page 249Recorded4/27/2018

Property Sale

Sale
$16,000,000

From:

To:

DeedBook 22834, Page 1826Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$19,500,000
DeedBook 20740, Page 619

Property Sale

Sale
$11,197,000
DeedBook 4705, Page 56