Skip to content

34 N Cape TrlRockaway, NJ 07866

Built 2002

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block30201
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,589
Acreage5.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,900
38%
Improvement Value:$490,900
62%
Total Assessment$795,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,820+4.4%
2024$18,032+1.8%
2023$17,706+2.2%
2022$17,327-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,589DeedBook 22503, Page 683Recorded3/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5287, Page 177