Skip to content

27 Whipporwill Ln(Block 30402 Lot 27)Rockaway, NJ 07866

Built 1947

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block30402
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,325
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,300
59%
Improvement Value:$153,000
41%
Total Assessment$375,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,754+4.9%
2024$8,347+10.7%
2023$7,538+1.9%
2022$7,395+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,325DeedBook 22991, Page 582Recorded9/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,250
DeedBook 22122, Page 1536

Property Built

Built

Year Built: 1947