Skip to content

195 Deerlea LnBoonton, NJ 07005

Built 1964

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30901
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,388
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,900
52%
Improvement Value:$252,800
48%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,584+4.6%
2024$12,036+3.5%
2023$11,630+1.7%
2022$11,435+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964