Skip to content

117 Decker RdBoonton, NJ 07005

Built 1969

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block30902
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,422
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,800
46%
Improvement Value:$328,100
54%
Total Assessment$611,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,251+4.7%
2024$13,605+3.2%
2023$13,185+1.8%
2022$12,958+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 23120, Page 1148Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 5289, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1969