Skip to content

10 Northlea DrBoonton, NJ 07005

Built 1964

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30902
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2P
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,122
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,400
45%
Improvement Value:$337,100
55%
Total Assessment$611,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,776+4.4%
2024$14,159+3.2%
2023$13,722+1.8%
2022$13,483+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964