Skip to content

331 Split Rock RdBoonton, NJ 07005

Built 1900

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jun 12, 2003

Property Information

Block31001
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,784
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,700
45%
Improvement Value:$308,900
55%
Total Assessment$561,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,430+4.6%
2024$12,844+5.0%
2023$12,237+1.8%
2022$12,017+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 5869, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1900