Skip to content

30 Lyonsville RdBoonton, NJ 07005

Built 1968

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Jul 21, 1994

Property Information

Block30902
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,556
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
55%
Improvement Value:$223,000
45%
Total Assessment$495,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,605+4.6%
2024$11,092+3.7%
2023$10,696+1.7%
2022$10,520+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 4020, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1968