Skip to content

56 Jacobs RdRockaway, NJ 07866

Built 1973

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block60101
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,400
Acreage4.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,200
44%
Improvement Value:$322,700
56%
Total Assessment$578,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,561+4.0%
2024$13,039+6.0%
2023$12,306+1.9%
2022$12,080+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973