Skip to content

82 Jacobs RdRockaway, NJ 07866

Built 1967

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block60101
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,523
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
39%
Improvement Value:$350,700
61%
Total Assessment$577,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,725+3.9%
2024$13,212+5.9%
2023$12,473+2.0%
2022$12,233+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,523DeedBook 23201, Page 479Recorded9/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1967