Skip to content

186 Schooleys Mtn RdLong Valley, NJ 07853

Built 1900

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 2, 2010

Property Information

Block22
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2UG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,620
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
46%
Improvement Value:$146,100
54%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905+2.3%
2024$7,728+5.7%
2023$7,311+1.7%
2022$7,191+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 21705, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1900