Skip to content

210 Schooleys Mtn RdLong Valley, NJ 07853

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block22
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2.5SF-L
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,111
Acreage2.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
50%
Improvement Value:$137,900
50%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+2.3%
2024$7,782+5.7%
2023$7,362+1.7%
2022$7,241+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 20752, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1900