Skip to content

9 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Dec 6, 2017

Property Information

Block103
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,448
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
39%
Improvement Value:$191,600
61%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+2.3%
2024$9,216+3.8%
2023$8,877+0.5%
2022$8,836+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 16976, Page 1811Recorded12/22/2017

Property Sale

Sale
$160,100

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 16581, Page 1055Recorded11/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4449, Page 697