Skip to content

5 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$542,000
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block103
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/26
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,476
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$233,500
70%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+2.3%
2024$9,766+3.8%
2023$9,407+0.5%
2022$9,364+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$542,000
Sq Ft2,476DeedBook 19946, Page 1532Recorded3/7/2025

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 12260, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 11526, Page 1733

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 10990, Page 1464

Property Sale

Sale
$3,400
DeedBook 3417, Page 625