Skip to content

19 Fourth StBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block104
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2SF 191930
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,931
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
47%
Improvement Value:$116,300
53%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,529+2.3%
2024$6,384+3.8%
2023$6,149+0.5%
2022$6,121+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,931DeedBook 18650, Page 984Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15057, Page 1752

Property Sale

Sale
$43,900
DeedBook 3877, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1977