Skip to content

724 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block165
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class16
Description2SF3G/
Dwellings1
ZoningCV
Sq Footage3,240
Acreage1.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
38%
Improvement Value:$179,000
62%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,633+2.3%
2024$8,442+3.8%
2023$8,132+0.5%
2022$8,094+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft3,240DeedBook 19888, Page 906Recorded12/30/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10945, Page 959

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5086, Page 671

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4531, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1887