Skip to content

131 Brook StBarnegat, NJ 08005

Built 1830

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block257
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,960
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
45%
Improvement Value:$109,200
55%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+2.3%
2024$5,735+3.8%
2023$5,524+0.5%
2022$5,498+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,960DeedBook 19857, Page 1719Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,960DeedBook 18852, Page 1669Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 5293, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1830