Skip to content

171 Lower Shore RdBarnegat, NJ 08005

Built 1956

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 7, 1984

Property Information

Block258
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description1.5SF/1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,676
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
48%
Improvement Value:$114,500
52%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+2.3%
2024$6,395+3.8%
2023$6,160+0.5%
2022$6,132+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4212, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1956