Skip to content

9 Tenth StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block97
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,453
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
52%
Improvement Value:$92,200
48%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,766+2.3%
2024$5,639+3.8%
2023$5,431+0.5%
2022$5,406+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,453DeedBook 16319, Page 1554Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 4483, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1974