Skip to content

1088 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block97
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,031
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
51%
Improvement Value:$74,100
49%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,516+2.3%
2024$4,416+3.8%
2023$4,254+0.5%
2022$4,234+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4602, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1975