Skip to content

8 Highland DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block97
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,100
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
51%
Improvement Value:$102,400
49%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,234+2.3%
2024$6,096+3.8%
2023$5,872+13.9%
2022$5,155+1.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 16455, Page 92Recorded7/21/2016

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 3409, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1973