Skip to content

6 Highland DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 2, 2017

Property Information

Block97
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,531
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
44%
Improvement Value:$133,600
56%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+2.3%
2024$6,975+22.2%
2023$5,706+0.5%
2022$5,680+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,531DeedBook 16994, Page 499Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3761, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1974